Porady i informacje

Włókna stosowane w bieliźnie

Podział włókien

Włókna sztuczne – włókna wytwarzane z naturalnych surowców organicznych takich jak; celuloza, białka, kauczuk surowców nieorganicznych takich jak; szkło, węgliki, metale, tlenki.

Włókna syntetyczne – (włókna chemiczne), włókna wytwarzane z polimerów syntetycznych w procesie polimeryzacji.

Włókna syntetyczne

  • poliamidowe PA
  • poliestrowe PES
  • poliakrylonitrylowe PAN
  • polichlorowinylowe CLE
  • polipropylenowe PP
  • spandex EL
  • inne

Włókna naturalne – dzieli się ze względu na ich pochodzenie

Roślinne: bawełna, len, konopie, juta, sizal

Zwierzęce: wełna , jedwab

Charakterystyka włókien, najczęściej występujących w składzie materiałów do produkcji bielizny damskiej.

Elastan (Spandex, Lycra) – włókno syntetyczne

Został wynaleziony w 1958 roku, nigdy nie występuje samodzielnie w materiale, np. w mieszankach z bawełną, jedwabiem itd. Dodany elastan zmniejsza wagę materiału, zwiększa trwałość, komfort i łatwość użytkowania. Elastan charakteryzuje duża rozciągliwość, rozprężność(wraca po rozciągnięciu na swoje miejsce nie zmieniając kształtu ubrania, jest odporny na pot, tłuszcz, detergenty oraz w mieszankach z innymi włóknami ma bardzo dobre właściwości.

Elastan nie elektryzuje się i nie znajduje się w grupie alergenów.

W biustonoszach elastan można znaleźć praktyczne w każdej jego części, w mniejszej lub większej ilości.

Poliamid (Nylon) – włókno syntetyczne

Ze względu na swoje właściwości – jest lekki, bardzo wytrzymały, odporny na gniecenie i bardzo  łatwo się pierze i szybko wysycha – chętnie używa się go do produkcji  bielizny, w tym plażowo-kąpielowej.  Stosowany w bieliźnie w postaci mikrówłókien (mikrofibra) . Bardzo przyjemny w dotyku.

Włókna poliamidowe też się rozciągają, również są dodawane do materiałów bieliźnianych.

Jest bardzo odporny na bakterie i grzyby, stąd zastosowanie w odzieży sportowej, strojach kąpielowych i skarpetach. Ma  najszersze zastosowanie w produkcji bielizny, zarówno dzianin, koronek i haftów, często z dodatkiem elastanu.

Poliester – włókno syntetyczne

Stosowany gównie w włóknach mieszanych, z bawełną, wełną, wiskozą. Używany często do produkcji bielizny sportowej, ponieważ jego wskaźnik chłonności wilgoci jest bardzo niski, szybko wysycha.

Poliester jest wytrzymały, elastyczny, i nie odkształca się, odpowiednio dobrane inne włókna powodują, iż bielizna sportowa spełnia swoje zadanie celująco.

Bawełna – włókno naturalne pochodzenia roślinnego

Posiada małą elastyczność, szybko się gniecie, ma najlepsze właściwości cielno/izolacyjne ze wszystkich włókien oprócz wełny, ma doskonałe właściwości higroskopijne.

Posiada szerokie zastosowanie w  produkcji biustonoszy dla mam karmiących i kobiet w ciąży. Staniki uszyte z materiału z dodatkiem bawełny polecane są też kobietom, które cierpią na alergię lub mają bardzo wrażliwą skórę, którą podrażniają włókna sztuczne. Czysta bawełna nadaje się do spania, ale kiepsko na bielizną, nawet bawełniane staniki, zazwyczaj mają w środku wzmocnienie, drugą warstwę sztuczną, bo inaczej rozciągną się i nie będą trzymać kształtu. Natomiast idealnym rozwiązaniem i stosowanym przez większość (dobrych) producentów jest wszywanie bawełny w kroku majtek, to najzdrowsze i najbardziej higieniczne z możliwych rozwiązań.

Wiskoza – włókno sztuczne – nie syntetyczne, z naturalnego surowca organicznego.

Włókno to składa się głównie z celulozy. Ma dużo z właściwości bawełny, ale większą wytrzymałość i połysk.

Ma właściwości chłodzące, doskonale pochłania wilgoć, ale izoluje, dlatego dobrze sprawdza się latem.

Właściwości higieniczne i antyseptyczne świetne, niestety z czasem używania wiskoza może zacząć brzydko pachnieć, dotyczy to przede wszystkim odzieży i bielizny sportowej, w którą regularnie i obficie  będziemy się pocić, zauważymy, że zapachu nie da się już „wyprać” po jakimś czasie i po prostu, trzeba wymienić odzież.

Modal – włókno sztuczne z naturalnego surowca organicznego

Włókno celulozowe produkowane z drzew powstałe na bazie wiskozy. Cechuje je duża odporność na uszkodzenia i atłasowy połysk. Materiał pochłania o 50% więcej wilgoci niż bawełna. Jest bardzo przyjazny dla skóry, ponieważ utrzymuje ją suchą i umożliwia jej oddychanie. Ponadto jego włókna mają gładką, delikatną strukturę, która zapobiega naruszeniu powierzchni modalu w trakcie prania, dzięki czemu zawsze zachowuje swoją miękkość i sprężystość.

Stosowany w produkcji bielizny, odzieży sportowej i pościeli.

Jedwab – naturalne włókno zwierzęce

Jedwab to również nazwa tkanin, produkowanych z przędzy uzyskiwanej z tego włókna.

Tkaniny jedwabne charakteryzują się połyskiem, są gładkie, śliskie, wiotkie, miękkie, lekkie, cienkie i bardzo przyjemne w dotyku.

baweła bawełniane bawełniany bielizna z bawełny biustonosz biustonosz 95 pod biustem biustonosz 100 pod biustem biustonosze poznań duże miseczki duży biust duży rozmiar biustonosza figi koszulki miseczka g miseczka f miseczka h miseczka i miseczka j na duży biust naramka obwód obwód pod biustem producent rozmiar rozmiar miseczki stanik 95 pod biustem stanik 100 pod biustem stanik na duży biust stanik z bawełny stringi z bawełny