Bez kategorii

Stanik na duży biust – jak go dopasować?

80 proc. Polek nosi źle dobrane biustonosze  wynika z badania przeprowadzonego w ponad 70 salonach z bielizną w sierpniu 2018 roku. Problem dotyka zwłaszcza kobiet obdarzonych dużym biustem  często próbują bowiem wcisnąć się w bieliznę oferowaną przez popularne sklepy odzieżowe i występującą najczęściej w rozmiarach do 85D. Tymczasem w dobrych salonach z bielizną można znaleźć staniki o obwodzie do 100 cm i miseczce do J

Duże piersi w szczególny sposób wymagają solidnego podparcia. Są zazwyczaj ciężkie, przez co stanowią poważne obciążenie dla kręgosłupa. Bywają też bardzo podatne na nieodwracalną deformację, gdyż pod wpływem ciężaru rozciąga się skóra i pasma tkanki łącznej, z której zbudowane są piersi. Niekiedy posiadaczki dużych biustów narzekają też na odparzenia i obtarcia – dzieje się tak, gdy skóra piersi dotyka skóry pod biustem.Szukając idealnego stanika warto więc zainwestować w model, który nie tylko ładnie wyeksponuje dekolt, lecz przede wszystkim ustabilizuje i dobrze podtrzyma biust, zapewniając komfort podczas wykonywania codziennych aktywności.

Stanik na duży biust – jak dobrać rozmiar?

Wybierając rozmiar stanika, należy wziąć pod uwagę obwód pod biustem oraz obwód biustu. Pomiarów najlepiej dokonywać miarką krawiecką przykładaną do gołego ciała, zwracając przy tym uwagę, by była napięta, ale nie nadmiernie dociśnięta (by nie deformować piersi), oraz znajdowała się na tej samej wysokości z przodu i na plecach.

  • Rozmiar pod biustem to wielokrotność cyfry 5. Jeśli pomiar wskaże wynik pomiędzy tymi wartościami, lepiej zaokrąglić go w dół. Jednocześnie, mierząc stanik, należy pamiętać, by zapinać go na najluźniejszą haftkę. Obwód rozciągnie się nieco w trakcie noszenia bielizny, więc trzeba mieć przestrzeń, by skracać pasek. 
  • Rozmiar miseczki ustala się na podstawie różnicy między obwodem biustu a obwodem pod biustem. Jednocześnie każda marka ma własną tabelę rozmiarów  różnice są widoczne zwłaszcza w przypadku miseczek większych niż D. Warto więc zawsze sprawdzać w tabeli rozmiarówkę dla danego sklepu, a nawet modelu bielizny.

W staniku o dobrze dobranym rozmiarze:

  • Obwód równomiernie przylega do ciała – w tylnej części nie przesuwa się ku górze. Jednocześnie pod pachami czy na plecach nie tworzą się nieestetyczne fałdki. Pamiętaj, że to na obwodzie, a niena ramiączkach – jak sądzi wiele osób – opiera się ciężar piersi! 
  • Fiszbiny nie odstają na mostku. Ich końce są skierowane w kierunku środka pachy, a nie celują w tylną część barku. Okalają całą pierś, nie wpijając się w jej boki.  
  • Miseczki są całkowicie wypełnione przez biust, nie marszczą się i nie odstają. Jednocześnie biust nie jest spłaszczony, nie wypływa górą (tworząc nieestetyczne bułeczki) ani z boku. 

Na podstawie art.  Katarzyny Szczepaniak – Cieślak